×

Resmi Etkinlik Kıyafet Kuralları

Bağış toplama işlevi gören balolar ve galalar gibi hayır etkinlikleri

Beyaz kravat

Beyaz kravat davetiyesi en resmi davet türüdür ve her iki cinsiyet de kıyafetlerini planlarken son derece dikkatli olmalıdır. Beyaz kravat olayı, genellikle devlet yemeği, resmi gece düğünü veya diplomatik balo gibi büyük bir olaydır. Beyaz kravat davetiyede 'tam abiye', 'tam elbise' veya 'gece elbisesi' olarak da anılabilir. Olay gün içinde meydana gelirse bunun yerine 'sabahlık' diyebilir. Erkekler, siyah pantolon ile kısa veya bel uzunlukta siyah bir mont giymelidir. Pantolon paçaları tek bir saten şerit göstermelidir. Beyaz kanatlı gömlek, beyaz papyon ve beyaz yelek veya kuşak ile eşleştirin. Beyaz kravat etkinliğine akşam yemeği ceketi, normal takım elbise, beyaz takım elbise veya smokin giymeyin. Temel aksesuarlar şunları içerir:
 

  • Beyaz eldivenler
  • Gömlek çıtçıtları
  • kol düğmeleri
  • Siyah patentli ayakkabılar
  • Siyah elbise çorap
  • Silindir şapka, yaka çiçeği ve cep saati gibi aksesuarlar kabul edilebilir ve isteğe bağlıdır
  • Daha soğuk havalarda siyah bir palto ve beyaz ipek bir eşarp eklenebilir.

 

Beyaz Kravat ve Süslemeler


Kıyafet kodunun 'süslemeli beyaz kravat' olduğunu belirten bir davetiye alırsanız bu, askeri ve sivil nişanlar, madalyalar ve siparişler anlamına gelir. Genellikle bu tür kıyafet kurallarını yalnızca diplomatik veya resmi etkinliklerde görürsünüz. Bu durumlarda süslemeler, ceketin sol yakasına, bir erkeğin papyonunun hemen altındaki bir kurdeleye veya omzuna takılan bir kuşağa takılır. Çok fazla süsleme varsa, sol ceket yakasındaki bir çubuk üzerine minyatür bir versiyon giyilir.
 

Siyah kravat


Siyah kravat olayları, beyaz kravat olaylarından formalitede bir düşüştür. Bu etkinlikler için kıyafet kuralları aynı zamanda 'yarı resmi gece elbisesi' veya 'akşam yemeği ceketi' olarak da bilinir. Siyah kravatlı etkinlikler hala resmi olaylardır ve galalar, yardım baloları, film galaları ve akşam kutlamaları gibi etkinlikler olma eğilimindedir. Siyah kravat kıyafeti içerir:


Fakat : Bir kış ya da sonbahar siyah kravat olayı için, erkekler beyaz, pileli bir smokin gömleği ile siyah bir smokin giyerler. Yelekler, eldivenler ve kuşaklar isteğe bağlıdır, ancak diğer tüm beyaz kravat aksesuarlarını takmaları gerekir. İlkbahar ve yaz etkinlikleri için erkekler siyah olanın yerine beyaz bir smokin ceketi değiştirir. Siyah rugan ayakkabılar ve siyah çorapları kıyafeti tamamlıyor.
 

Siyah Kravat Opsiyonel


Bu kıyafet kuralının gizli anlamı, erkeklerin smokin giyip giymemeyi seçebilmesidir, ancak resmi kıyafet hala gereklidir.

Fakat : Smokin sahibi olmayan veya kiralamak istemeyen kişiler koyu lacivert veya gri takım elbise ile beyaz gömlek ve düz renk kravat giymelidir. Elbise ayakkabıları pantolon rengiyle uyumlu olmalıdır; çorap pantolon rengine uygun olmalıdır.
 

Yarı resmi

Yardım amaçlı öğle yemekleri, konuşmacı bağış toplama etkinlikleri ve oturma yemekleri, etkinliğin türüne bağlı olarak resmi veya yarı resmi olabilir. Yarı resmi etkinlikler için şu kıyafet kurallarına uyun:

Fakat : Erkekler giyebilir koyu renk bir takım elbise, tercihen lacivert veya gri, gömlek ve kravat. Olay gün içinde meydana gelirse daha hafif bir takım elbise kabul edilebilir. Yelekler isteğe bağlıdır, ayrıca kravatlar. Pantolon ve deri ayakkabılarının rengine uygun elbise çorapları ile görünümü tamamlayın.